Dyskutowali o systemie gospodarowania odpadami
Za nami seminarium pn. „System Gospodarowania Odpadami w Toruniu – współpraca z zarządcami nieruchomości”. W wydarzeniu wziął udział zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień.
Gospodarka odpadami gmin to dziedzina, która ulega ciągłym przeobrażeniom. Dynamika ta wynika z wdrażania nowych rozwiązań i wprowadzania uwarunkowań prawnych na poziomie krajowym i unijnym. Gminy nieustannie dostosowują swoje systemy odpadowe, odkąd 11 lat temu otrzymały obowiązek ich organizowania. Prawidłowe gospodarowanie odpadami jest jednocześnie jednym z kluczowych elementów ochrony zmieniającego się na naszych oczach klimatu.
- Celem dzisiejszego Seminarium jest przekazywanie uporządkowanej i bieżącej wiedzy na temat gminnego systemu, zarządcom nieruchomości – jego ważnym interesariuszom. Ten nowy typ wydarzenia organizowanego przez Miasto Toruń jest kolejnym elementem szeroko pojętej edukacji ekologicznej. Dobre funkcjonowanie systemu wymaga, aby jego uczestnicy: zarządcy i właściciele nieruchomości, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Wydział Gospodarki Komunalnej, współpracowali na każdym etapie. Seminarium to dobra okazja do lepszego poznania uczestników systemu, którzy wykonują zadania wymagające koordynacji – podkreśla Rafał Pietrucień, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.
Tą drogą urzędnicy chcą nie tylko edukować i przekazywać bieżące informacje na temat odbioru i zagospodarowania odpadów, ale również uporządkować współpracę z uczestnikami Systemu Gospodarowania Odpadami, tak by osiągać w mieście wymagane przepisami poziomy odzysku i recyklingu.
Podczas seminarium zaprezentowane były cztery referaty, które odnosiły się do kluczowych zagadnień związanych z odpadami w mieście. Nie zabrakło praktycznych informacji dotyczących statystyk odbieranych odpadów, wysokości opłat, kontroli selektywnej zbiórki, gdzie, jak i co załatwić, aby usprawnić odbiór odpadów. Dowiedzieliśmy się również co dzieje się z odpadami w Zakładzie Unieszkodliwiania Opadów Komunalnych i jakie wsparcie planowane jest w zakresie edukacji ekologicznej mieszkańców i promocji segregacji odpadów. Na zakończenie przeprowadzono panel dyskusyjny, który pozwolił uczestnikom na wymianę doświadczeń oraz zgłoszenie pomysłów na poprawę dobrych praktyk w organizacji zbiórki odpadów w budynkach wielorodzinnych.
W wydarzeniu wzięli udział zarządcy nieruchomości oraz przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych MPO.
Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0