Boks śmietnikowy z tablicą edukacyjną
03.09.2024

Jak segregować odpady? Tablice edukacyjne do wzięcia!

Gospodarka odpadami w zabudowie wielorodzinnej jest szczególnie trudna, głównie ze względu na dużą anonimowość mieszkańców tego rodzaju osiedli. Mimo to Wydział Gospodarki Komunalnej (WGK) dba, by dotrzeć z informacją o obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki także do tej grupy torunian. To m.in. dzięki zamontowanym w miejscach gromadzenia odpadów tablicom edukacyjnym segregacja odpadów „u źródła” przynosi zamierzone efekty.

 

Wymóg prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych wynika z obowiązującego w Polsce i Unii Europejskiej prawa. W Toruniu segregacja odpadów podlegała ewolucyjnym zmianom już od przeszło dekady, umożliwiając mieszkańcom wdrożenie obowiązujących w tym zakresie zasad – w zamian za wnoszoną opłatę miesięczną.

- Selektywna zbiórka odpadów od lat jest w Toruniu standardem i mieszkańcy w zdecydowanej większości znają jej zasady i korzystają z kolorowych pojemników. Z roku na rok efektywność segregacji „u źródła” rośnie, co potwierdzają obserwowane prawidłowe trendy wzrostu ilości odpadów tzw. surowcowych oraz spadku ilości odpadów niesegregowanychprzekonuje Joanna Pepłowska – kierownik referatu gospodarki odpadami i usług komunalnych - Problemem jest jakość selektywnej zbiórki, gdyż nadal mamy zbyt duży udział odpadów zmieszanych odbieranych od mieszkańców, a we frakcjach selektywnych znajdujemy sporo zanieczyszczeń innymi odpadami.

Jak w większości polskich miast, niewłaściwa segregacja występuje w większej skali na terenie osiedli wielorodzinnych. Wynika to głównie z anonimowości wytwórców odpadów oraz wynajmu nieruchomości. Niebagatelne znaczenie ma także powszechna dostępność do wiat śmietnikowych, co sprzyja podrzucaniu odpadów.

Przypominamy zatem, że w zabudowie wielorodzinnej obowiązuje pojemnikowy system selektywnej zbiórki odpadów z podziałem na: metale i tworzywa sztuczne (żółty pojemnik), papier (niebieski pojemnik), szkło (zielony pojemnik), bioodpady (brązowy pojemnik), pozostałe odpady komunalne (czarny pojemnik). Dodatkowo prowadzona jest zbiórka odpadów wielkogabarytowych – zgodnie ze szczegółowym harmonogramem odbioru odpadów z nieruchomości Torunia.

- Aby torunianie byli lepiej zorientowani w zasadach prowadzenia selektywnej zbiórki, administratorzy osiedli zostali wyposażeni w tablice edukacyjne do zamontowania na altanach śmietnikowych lub w pobliżu miejsc gromadzenia odpadówprzypomina  Joanna PepłowskaJeśli takich tablic nie ma na osiedlach, a mieszkańcy widzą potrzebę ich montażu, wystarczy zgłosić ten fakt zarządcy. Przekażemy mu takie tablice informacyjne.

Dotychczas Miasto przekazało wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom osiedli wielolokalowych ok. 800 tablic. Ważne, że są widoczne i na bieżąco przypominają mieszkańcom, jak właściwie segregować odpady.