Pierniki dla zwycięskiej szkoły
11.10.2022

Pierniki za nakrętki

Było wesoło, słodko, wręcz świątecznie, bowiem nad laureatami konkursu „Zbieramy makulaturę (i nie tylko) – EKOKONKURS”, którzy zaangażowali się w zbiórkę nakrętek, unosił się niepowtarzalny zapach pierników. A to za sprawą wręczonych w ubiegłym tygodniu nagród od Fabryki Cukierniczej „Kopernik” – która w EKOKONKURSIE partnerowała zbiórce nakrętek. W sumie uczniowie zebrali ich aż 5056 kartonów.

 

I nie ma co się dziwić temu zainteresowaniu, bo mali torunianie chętnie angażują się w działania proekologiczne, a przy okazji mogą zyskać „małe, słodkie co nieco”. – Choć ubiegłoroczna edycja EKOKONKURSU już za nami, to wręczenie kartonów z Katarzynkami na chwilę przeniosło placówki oświatowe, które  zaangażowały się w zbiórkę nakrętek, w ubiegły rok szkolny, gdy uczniowie przynosili te nakrętki do swoich szkół. A zbierali je w dostarczonych przez Fabrykę „Kopernik” kartonach, które następnie – po podsumowaniu – wymieniono na kartony pełne piernikówmówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta. W zbiórkę tę włączyły się w sumie 44 szkoły i przedszkola. W pierwszej kolejności pod koniec września uhonorowano pięć z nich, które zebrały najwięcej nakrętek.

Wśród wyróżniających się laureatów znalazły się: Szkoła Podstawowa nr 14 (49 kartonów), Szkoła Podstawowa nr 23 (42 kartony), Szkoła Podstawowa nr 35 (37 kartonów), Szkoła Podstawowa nr 31 (31 kartonów) oraz Szkoła Podstawowa nr 11 (28 kartonów). Fabryka Cukiernicza KOPERNIK ufundowała na potrzeby konkursu 500 kartonów słodkości. Katarzynki zostały podzielone pomiędzy uczestników zbiórki proporcjonalnie co do ilości zebranych nakrętek.

Pomysł zbierania nakrętek w ramach EKOKONKURSU zrodził się w zeszłym roku, kiedy organizator – Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia – zdecydował się na poszerzenie formuły tej inicjatywy. Dzięki temu nakrętki – jako czysty surowiec – można sprzedać firmom recyklingowym, a pieniądze z tego przeznaczyć np. na cel charytatywny. – Recykling takich nakrętek jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek PET. Nakrętki, zamienione w granulat, można od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerówdodaje Joanna Pepłowska – Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta. Jest też druga korzyść: butelkę czy inne opakowanie bez zakrętki łatwo jest zgnieść, a co za tym idzie – zmniejsza się objętość odpadów. Dlatego też nasz Wydział premiował w piątej edycji aktywne placówki i ustawił dla nich cztery pojemniki do selektywnej zbiórki nakrętek, właśnie w kształcie… pierników Katarzynek.

Wciąż jeszcze trwa dystrybucja piernikowych nagród do pozostałych placówek oświatowych, które były zaangażowane w zbiórkę nakrętek. W razie potrzeby szczegółów na ten temat można dowiedzieć się pod numerami telefonów: 56 611 83 41, 56 611 83 36 lub pocztą email: odpadyatum [dot] torun [dot] pl.