Dzień Ziemi 2024
19.04.2024

Razem dla Ziemi

Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

 

Celem tej, organizowanej od 1970 r. inicjatywy, jest promowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego rozwoju przemysłu i konsumpcjonizmu, takich jak zaśmiecanie lądów i wód, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie oraz wymieranie gatunków. A w tym roku szczególnie podkreśla się zgubny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Jakie alternatywy wybierać, co robić, by tych plastikowych odpadów było mniej? Czytajcie nasz profil @odpadytorun albo sięgnijcie po poradnik nt. zapobiegania powstawaniu odpadów: przejdź do strony poradnika >>>.

Warto śledzić wydarzenia organizowane z okazji Dnia Ziemi i brać w nich udział. To doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinie i gronie przyjaciół, a także do poznania nowych ludzi i cieszenia się pięknem przyrody. – Torunianie już wielokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w kwestie ekologiczne, uczestnicząc w lokalnych inicjatywach na rzecz ochrony środowiska. Dziękujemy za Waszą ekoaktywność! Tylko od początku roku nasi mieszkańcy, organizując się w grupy, zebrali z własnej inicjatywy 6 500 kg odpadów, sprzątając 25 różnych lokalizacji na terenie naszego miastamówi  Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta.

Choć wspólne działania są ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas zorganizował własne, indywidualne obchody Dnia Ziemi. Nawet najmniejsze gesty, takie jak posadzenie drzewa, sprzątanie terenów publicznych czy wymiana żarówek na energooszczędne mogą mieć istotny wpływ na nasze środowisko. Dzień Ziemi to także doskonała okazja do zwiększenia swojej wiedzy na temat problemów ekologicznych, np. poprzez przeglądanie materiałów edukacyjnych w Internecie, oglądanie filmów przyrodniczych lub uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez ośrodki edukacji ekologicznej. Warto zajrzeć też na stronę www.odpady.torun.pl, gdzie znaleźć można ciekawe informacje m.in. na temat prawidłowego postępowania z odpadami.

- Polecamy też udział w akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu, które już po raz ósmy organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – zupełnie za darmododaje Zbigniew Fiderewicz - A może aura będzie sprzyjająca i torunianie wybiorą się na sprzątanie terenów publicznych. Zapraszamy do wzięcia udziału w spacerze wyposażonym w rękawiczki i worki na śmieci. Po zebraniu odpadów można zgłosić ich odbiór na odpadyatum [dot] torun [dot] pl. lub telefonicznie 56 6118332.

Dołączając do akcji ekologicznych z okazji Dnia Ziemi, możecie pochwalić się zdjęciami na portalach społecznościowych, oznaczając nasz profil @odpadytorun!