Kompostownik bioodpadów
19.04.2022

Kompostowanie - naturalnie proste!

Wydział Gospodarki Komunalnej przygotował dla mieszkańców Torunia poradnik na temat kompostowania. To kolejny z tego typu materiałów informacyjno - edukacyjnych, dedykowanych uczestnikom gminnego systemu gospodarowania odpadami. Tym razem zainteresować on może szczególnie mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych.

Posiadanie przydomowego kompostownika i kompostowanie w nim bioodpadów to sposób nie tylko na wytworzenie wartościowego nawozu użyźniającego ziemię w naszych ogródkach, ale również na oszczędności. W Toruniu zniżka opłaty za odbiór odpadów z tytułu kompostowania to 2 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej nieruchomość jednorodzinną.

Ponad 30% odpadów wytwarzanych w naszych domach i ogrodach stanowią odpady organiczne, które możemy zamienić w wartościowy kompost – najlepszą odżywkę dla roślin. Dzięki temu mamy również realną oszczędność w domowym budżecie – nie musimy wydawać kroci na kupno gotowych nawozów, a przy tym zmniejszamy o 2 zł miesięczną opłatę za odpady.

Posiadanie kompostownika należy zgłosić w deklaracji składanej do Urzędu Miasta. Można to zrobić, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem np. Przyjaznych deklaracji. Musimy jednak pamiętać, że z posesji wyposażonych w kompostownik nie będą już odbierane bioodpady. Nadwyżki tych odpadów mieszkańcy mogą jednak oddać bezpłatnie do PSZOK-ów przy ul. Kociewskiej 35 lub Dwernickiego 15-15a.

W poradniku „Kompostowanie naturalnie proste!” w przystępny sposób opisano m.in. jak założyć kompostownik, jakie odpady należy do niego wrzucać, a także przebieg samego procesu.

Zachęcamy do lektury poradnika, w którym pokazujemy, że przygotowanie wartościowego kompostu wymaga jedynie odrobiny chęci i spełnienia kilku warunków. Poradnik nt. kompostowania dostępny jest na dedykowanej podstronie naszego serwisu: przejdź do strony.