Przede wszystkim zapobiegamy!
Nowe trendy ukierunkowane na zrównoważony rozwój stają się coraz bardziej popularne. Władze Torunia wykorzystują tę tendencję, próbując wpłynąć na mieszkańców, aby zmienili swoje nawyki. Stąd od września do listopada w mieście prowadzona jest kampania społeczna pt. „Mniej odpadów - to możliwe!”. Pilotuje ją Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych w Toruniu.
Zmiana stylu życia na bardziej świadomy, ekologiczny i odpowiedzialny to jedno z działań, które mogą zatrzymać, przynajmniej częściowo, negatywny wpływ postępu cywilizacyjnego na środowisko. Jesienna kampania Miasta ma na celu nakłonienie mieszkańców do ekologicznych zachowań i rozważnych decyzji, których skutkiem byłoby ograniczenie powstawania odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych. Dlatego przygotowaliśmy szereg działań, które pozwolą dotrzeć z ekologicznym przekazem do torunian.
W ramach kampanii we wrześniu odbyło się seminarium pt. "System Gospodarowania Odpadami w Toruniu”, skierowane do zarządców nieruchomości. W budynkach wielorodzinnych toruńskich spółdzielni mieszkaniowych pojawiły się jednocześnie plakaty informujące, jak zapobiegać powstawaniu odpadów. Plakaty i prezentacje LED można spotkać również w środkach komunikacji miejskiej i w wiatach przystankowych. Dodatkowo wyemitowano spot w lokalnej telewizji dotyczący postaw less waste. Torunianie mogą również dowiedzieć się, jak unikać powstawania odpadów, dzięki postom informacyjno-edukacyjnym, publikowanym na profilu facebook.com/Torun.na.strazy.klimatu.
Choć coraz więcej ludzi segreguje odpady, to jednak wytwarzamy ich bardzo dużo. Statystyki pokazują, że w 2022 r. na jednego mieszkańca Polski przypadało średnio 355 kg odpadów komunalnych. Dlatego też ograniczanie ilości odpadów powinno zaczynać się w domu. Niemarnowanie żywności, planowanie zakupów, rezygnacja z opakowań jednorazowych, ponowne wykorzystanie lub oddanie do toruńskiej Odzyskowni przedmiotów w dobrym stanie – to tylko niektóre sposoby osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie ilości powstających w gospodarstwach domowych odpadów.
Warto dodać, że prowadzona kampania adresowana jest przede wszystkim do mieszkańców zabudowy wielolokalowej. To właśnie tam powstaje najwięcej odpadów, a ich segregacja – ze względu na dużą anonimowość mieszkańców – sprawia najwięcej problemów.
Kampania społeczna to nie jest pierwsze działanie edukacyjne, nakierowane na zapobieganie powstawaniu odpadów w Toruniu. Miasto wydało już poradnik „Mniej odpadów? To możliwe!”, publikuje artykuły na ten temat na miejskiej stronie internetowej, a także daje mnóstwo wskazówek dotyczących rozwiązań less waste w postach zamieszczanych w mediach społecznościowych. Lokalne władze zakładają, że edukacja w tym zakresie – aby była skuteczna – musi być permanentna, docierająca do mieszkańców różnymi kanałami.