Toruńska wyszukiwarka odpadów
05.05.2022

Segreguj z wyszukiwarką

Wyszukiwarka odpadów już działa!

Co zrobić ze starym akumulatorem? Gdzie powinna trafić koperta z folią bąbelkową? Do jakiego pojemnika należy wrzucić zużytą maszynkę do golenia, czy styropian, w który zapakowany był nasz nowy telewizor? Tego typu pytania zapewne nastręczają sporo wątpliwości. Dlatego – by ułatwić mieszkańcom właściwą segregację odpadów – uruchomiliśmy na łamach naszego serwisu wyszukiwarkę odpadów – jak gromadzić śmieci.

Narzędzie to w prosty sposób prezentuje możliwości właściwego, zgodnego z krajowym i miejscowym prawem pozbycia się odpadów komunalnych. Uruchomiona wyszukiwarka rozwieje wątpliwości, jak należy prawidłowo segregować odpady w mieście. Dzięki temu udogodnieniu wszyscy mieszkańcy Torunia w przystępny sposób szybko dowiedzą się, gdzie powinien trafić dany odpad. – Wyszukiwarka odpadów to obecnie baza ponad 250 rodzajów odpadów, specjalnie opracowana na potrzeby torunian – zarówno mieszkających w domach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielolokalowej.

Jaki był cel stworzenia takiego narzędzia? Przede wszystkim ułatwienie mieszkańcom wydzielania odpadów we własnych gospodarstwach domowych. Prosty i szybki dostęp do tego źródła wiedzy z pewnością przełoży się na lepszą jakość segregacji.

Jak to działa? Wyszukiwarki należy szukać na stronie www.odpady.torun.pl – w zakładce „Jak segregować odpady”. Wystarczy wpisać nazwę odpadu, a wyszukiwarka pokieruje, do jakiego koloru pojemnika/worka należy go wrzucić lub gdzie go dostarczyć: do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) lub innego miejsca, w którym dany odpad jest zagospodarowany (np. apteka, sklep). Zasady segregacji śmieci nie dla wszystkich są oczywiste, dlatego wyszukiwarka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w prosty sposób pomaga to sprawdzić.

PRZEJDŹ DO WYSZUKIWARKI  >>>

Jasne jest również, że lista skatalogowanych odpadów jest nadal otwarta, bo mamy do czynienia z coraz to nowymi rodzajami odpadów, a co za tym idzie – z wątpliwościami związanymi z ich właściwą segregacją. Dlatego tak naprawdę każdy mieszkaniec może współtworzyć tę wyszukiwarkę. Jeśli ktoś nie znajdzie w tej bazie interesującego go odpadu, jednym kliknięciem może zgłosić sugestię, aby dodać go do wyszukiwarki. Każde zgłoszenie zostanie zapisane i zweryfikowane. Po zakwalifikowaniu odpadu do odpowiedniej frakcji, znajdzie się on na liście wyszukiwania.

Toruńska wyszukiwarka odpadów to kolejne działanie, które ma na celu ułatwienie wprowadzenia proekologicznych nawyków w codziennym życiu. Jednym z nich jest właściwe postępowanie z odpadami. Dotychczas Miasto opublikowało poradniki dotyczące segregacji odpadów oraz ich kompostowania, dystrybuuje ulotki na ten temat, prowadzi konkurs w placówkach oświatowych oraz emituje spoty i film tematycznie związane z gospodarką odpadami. Więcej na temat zasad segregacji można dowiedzieć się na stronie internetowej www.odpady.torun.pl oraz na profilu facebookowym – OdpadyTorun.