Dzieci sprzątają Toruń
27.04.2021

Sprzątaj nie tylko w Dzień Ziemi

Obchodzony co roku 22 kwietnia Dzień Ziemi poprzez liczne akcje zwraca uwagę na konieczność zadbania o środowisko naturalne. Jednak troskę o nasze otoczenie możemy okazać każdego dnia roku.

W Światowym Dniu Ziemi szkoły często aktywizują uczniów do wspólnego sprzątania zaśmieconych terenów - lasów, parków, skwerów i innych terenów zielonych. W Toruniu już w weekend poprzedzający święto mieszkańcy zorganizowali się w grupy i ochoczo ruszyli do oczyszczania z odpadów naszego miasta.

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej zgłosili się m.in. studenci z „Erasmusa”, którzy stwierdzili, że skoro nie mogą spotykać się w pubach, to chociaż zrobią coś pożytecznego dla środowiska, więc zorganizowali sprzątanie terenów należących do Campusu UMK. Uczniowie WSKSiM natomiast porządkowali tereny rekreacyjne przy Porcie Drzewnym, a młodzież z I L.O. 22 kwietnia sprzątała różne miejsca na terenie całego miasta.

Oprócz akcji w szkołach i na wyższych uczelniach torunianie organizowali się w grupy i sprzątali miejsca, które sąsiadują z zamieszkanymi przez nich terenami (np. Park 1000-lecia, obszary na Rudaku, Bielanach, przy ul. Okólnej, ul. Wodociągowej 17). Takie inicjatywy obywatelskie są w naszym mieście często podejmowane przez mieszkańców, niezależnie od tego, czy obchodzimy Dzień Ziemi. Można powiedzieć, że w Toruniu Dzień Ziemi trwa cały czas.

Co zrobić, by zorganizować zbiorowe sprzątanie?

Wystarczy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej (ul. Legionów 220, tel. 56 611 83 32, e-mail: odpadyatum [dot] torun [dot] pl). Tam ochotnicy dostaną niezbędne do przeprowadzenia akcji worki i rękawiczki. Ważne jest też ustalenie miejsca, w którym zostaną ułożone wypełnione odpadami worki, by później MPO mogło je odebrać.

Mieszkańcy, którzy niekoniecznie czują potrzebę własnoręcznego oczyszczania miasta, mogą zadzwonić do WGK lub Straży Miejskiej i zgłosić dzikie wysypisko.

Fot. Wojtek Szabelski

Autor: Madalena Kujawa