logotyp SGO
28.04.2021

Zadbaj o bioodpady

Z nadejściem wiosny wszystko się zieleni, przyroda obudziła się do życia, a co za tym idzie, ruszyły również prace w ogrodach i na działkach. Wiosenne porządki generują większą ilość odpadów zielonych. Radzimy, co z nimi zrobić, jak je zagospodarować i gdzie składować.

Według miejscowego prawa bioodpady należy gromadzić w brązowych pojemnikach, które otrzymujemy w ramach opłaty za śmieci zgodnie ze złożoną w Wydziale Gospodarki Komunalnej deklaracją. Bioodpady możemy gromadzić również w brązowych workach, które nieodpłatnie wydawane są w WGK przy ul. Legionów 220, w MPO, przy ul. Grudziądzkiej 159. Można również samemu odwieźć bioodpady do PSZOK-ów (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) przy ul. Kociewskiej 37 i Dwernickiego 15-15a.

Co wrzucamy do pojemników na bioodpady?

W brązowych workach lub pojemnikach powinny znajdować się tylko resztki żywności, obierki z warzyw i owoców, przeterminowana żywność (bez opakowań), kwiaty i rośliny doniczkowe, trawa, liście, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów.

Załóż kompostownik

W komfortowej sytuacji są torunianie mieszkający w domkach jednorodzinnych, ponieważ mogą we własnym zakresie kompostować bioodopady. Z tego tytułu od stycznia 2021 roku przysługuje ulga w wysokości 2 zł od osoby. Zamiast 15 zł/os, osoby kompostujące zapłacą 13 zł/os. Od początku roku z ulgi skorzystało już 755 osób.

Jak skorzystać z ulgi?

Wystarczy złożyć druk deklaracji i w odpowiedniej rubryce zaznaczyć, że przy domku znajduje się kompostownik. Wiąże się to z wzięciem na siebie obowiązku zagospodarowania bioodpadów, ponieważ w momencie takiego zgłoszenia pojemnik na bioodpady zostaje wycofany.