Odzyskane surowce wtórne
23.04.2021

Zbiórka makulatury - ostatnie dni

Dobiega końca akcja zbiórki papieru i makulatury w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, zorganizowana w ramach IV edycji konkursu „Zbieramy makulaturę”. Surowiec można przynosić do placówek do 30 kwietnia 2021 r., zostało więc tylko kilka dni.

Celem akcji jest m. in. poszerzanie wiedzy na temat prawidłowej segregacji i gospodarki odpadami oraz promowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Konkurs organizowany jest od 2017 roku przez Prezydenta Miasta Torunia.

Placówki, które zgłosiły chęć udziału w konkursie, oprócz zbiórki surowców wtórnych w postaci papieru i tektury, są też zobowiązanie do przeprowadzenia działań edukacyjnych oscylujących wokół tematu prawidłowej selekcji odpadów.

Do akcji włączyły się również toruńskie przedsiębiorstwa, które zadeklarowały chęć odbioru makulatury zebranej przez uczniów i przedszkolaków. Są wśród nich SORTIT Piotr Winiarski, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „WSRZ” Piotr Rzadkowski, Miklan-Ryza, EKO-FAST Łukasz Górski, TOREKO, VITO-OLI Sp. z o.o. oraz MPO Sp. z o.o.

Konkurs w poprzednich latach cieszył się dużą popularnością wśród szkół i przedszkoli. Co roku brało w nim udział ponad 50 placówek. Od pierwszej edycji zebrały one łącznie blisko 1 300 ton makulatury.

Jest o co walczyć, ponieważ zwycięzca za zajęcie I miejsca za łączną masę papieru i tektury otrzymuje 10 tys. zł, natomiast w przeliczeniu makulatury na jednego ucznia za I miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 15 tys. zł. Zwycięzcy są zobowiązani do przeznaczenia wygranej na zakup pomocy dydaktycznych, w które zostaną wyposażone sale lekcyjne.

 

 

Autor: Magdalena Kujawa