Plakat Ekokonkursu
21.06.2022

EKOrywalizacja zakończona!

Już tylko kilka dni dzieli nas od poznania laureatów inicjatywy „Zbieramy makulaturę (i nie tylko) – EKOKONKURS”, realizowanej pod patronatem Prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego. Piąta edycja tego konkursu skierowanego do uczniów toruńskich placówek oświatowych trwała od 1 października 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., a włączyła się w nią rekordowa liczba szkół i przedszkoli.

Przedstawiciele 63 podmiotów zebrali w sumie 437,4 ton makulatury, 718 kg aluminiowych puszek, niemal 4700 kartonów nakrętek, 4,4 tony elektrośmieci oraz zaangażowali się w liczne projekty ekoedukacyjne.

- Do tej pory konkurs obejmował jedynie zbiórkę makulatury. Doceniając spore zainteresowanie szkół i przedszkoli rywalizacją konkursową, zaproponowaliśmy poszerzenie formuły konkursu o zbiórkę również innych frakcji odpadów czy położenie większego nacisku na edukacją ekologiczną, czyniąc ją nową kategorią konkursowąmówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta. – Wzbogacenie konkursowej rywalizacji o nowe kategorie to efekt m.in. pozyskania partnerów EKOKONKURSU: Fundacji RECAL, Fabryki Cukierniczej „Kopernik” oraz firmy MB Recycling.

Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody: zarówno dla szkół i przedszkoli, dla dzieci najbardziej zaangażowanych w zbiórkę odpadów, a także dla nauczycieli koordynujących konkurs w swoich placówkach. – Póki co, ostateczne wyniki konkursu pozostają tajemnicą, jednak możemy zdradzić, że rywalizacja była ogromna. Stąd też, aby uzyskać tytuł laureata, konieczne było zebranie co najmniej 33 kg makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia lub przedszkolakadodaje Zbigniew Fiderewicz.

Konkurs to korzyść nie tylko dla jego uczestników. Zebrane przez uczniów odpady będą wliczane do uzyskanych przez Toruń poziomów odzysku i recyklingu, które są wymagane przez unijne i krajowe prawo. A zatem również przedszkola i szkoły dołożyły swoją „cegiełkę” do prowadzonego w mieście systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród przez Prezydenta Miasta Torunia odbędzie się w najbliższy piątek, tj. 24 czerwca, o godz. 12.30 na Rynku Staromiejskim w ramach obchodów Święta Miasta.


 


Przy okazji uroczystości wręczenia nagród, dzięki Partnerowi Ekokonkursu - firmie MB Recycling, prowadzona będzie akcja zbiórki zużytych elektrośmieci. Wszyscy zainteresowani będą mogli pozbyć się niepotrzebnych elektroodpadów na specjalnie zorganizowanym stoisku, czynnym w godzinach 12.00 - 14.00. Gorąco zachęcamy do przyniesienia odpadów, nie tylko rodziny laureatów Ekokonkursu dla szkół!

 

Plakat akcji zbiórki elektrośmieci