05.05.2021
Korzyści z kompostownika
Kompostowanie to naturalny sposób gospodarowania odpadami biodegradowalnymi – przypomina Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna i wpisuje się w styl życia less waste. Warto więc pomyśleć o założeniu kompostownika w zabudowie jednorodzinnej.
Jeśli chcemy założyć własny kompostownik i zacząć prawidłowo kompostować odpady, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
- Po pierwsze kompostowanie jest dopuszczone tylko w zabudowie jednorodzinnej, a w kompostowniku mogą się znaleźć tylko i wyłącznie odpady wytworzone w gospodarstwie domowym.
- Po drugie ten rodzaj gospodarowania odpadami wymaga odpowiedniego miejsca, czyli potrzebujemy do tego kompostownika. Możemy go zakupić w marketach budowlanych (jego cena waha się od 100 do 600 zł) albo zbudować samemu. By to zrobić, potrzebujemy np. desek, zaimpregnowanych belek, palet drewnianych. Należy pamiętać o tym, by wydzielić odpowiednie miejsce na terenie nieruchomości, najlepiej, by było zacienionie, osłonięte przed wiatrem oraz położone na lekkim podwyższeniu, by woda mogła swobodnie spływać, a nie się kumulować.
- Po trzecie ważne jest, by kompostowanie nie powodowało uciążliwości dla otoczenia, dlatego nie powinniśmy wrzucać do kompostownika niektórych resztek, ponieważ zaburzają one proces butwienia i powodują gnicie, które wytwarza nieprzyjemny zapach, przyciągający muchy. Do takich odpadów należą m.in. nadgniłe rośliny, ocet, musztarda, banany i owoce cytrusowe, produkty odzwierzęce (mięso, nabiał, kości, tłuszcz).
Korzyści z założenia przydomowego kompostownika są ogromne. Nie dość, że oszczędzamy (w Toruniu osoby kompostujące płacą za wywóz nieczystości o 2 zł mniej od osoby), to zyskujemy pełnowartościowy naturalny nawóz do naszych ogrodów i do roślin balkonowych. Poza tym żyjemy ekologicznie i przede wszystkim redukujemy ilość odpadów biodegradowalnych, które zazwyczaj wysypują się z naszych pojemników na odpady zmieszane.