Przyroda wokół toruńskiej Starówki
20.04.2022

Międzynarodowy Dzień Ziemi – nie tylko od święta!

„Inwestujmy w naszą planetę” – pod takim hasłem przewodnim w 2022 roku odbędzie się Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wspólne sprzątanie swojego otoczenia, a także przemarsz ulicami miasta – tak Toruń będzie obchodzić to święto w dniu 22 kwietnia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi już dzisiaj zachęcamy mieszkańców Torunia do działań, które będą służyły ochronie środowiska – w różnych jego przejawach.

Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie za sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie lądów i akwenów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie czy wymieranie gatunków.

Torunianie rokrocznie włączają się w różne lokalne inicjatywy, które pokazują, że zależy nam na naszej Ziemi.

Urząd Miasta Torunia służy zawsze (nie tylko przy okazji Dnia Ziemi) pomocą w realizacji każdej akcji sprzątania terenów gminnych. Przekazujemy nieodpłatnie rękawice i worki niezbędne do gromadzenia odpadów oraz gwarantujemy ich odbiór. Informacje należy kierować do Wydziału Gospodarki Komunalnej pod numer telefonu: 56 611 83 32 lub drogą elektroniczną: odpadyatum [dot] torun [dot] pl. Zgłoszenia przyjmuje także toruńska Straż Miejska pod interwencyjnym numerem telefonu: 986 lub drogą elektroniczną: sekretariatatstrazmiejska [dot] torun [dot] pl.

Zachęcamy, aby zorganizować sobie swój własny Dzień Ziemi i przysłużyć się naszej planecie. Liczy się każdy, nawet najmniejszy gest: posadzenie drzewa, sprzątnięcie własnego podwórka lub fragmentu pobliskiego parku bądź lasu, sprawdzenie, czy nie mamy w domu cieknących kranów, wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki, zbudowanie domku dla owadów zapylających na balkonie czy zamontowanie poidełka dla ptaków.

Dołączając do akcji, pochwalcie się zdjęciami na portalu społecznościowym oznaczając nasz profil @OdpadyTorun.

 


 

Z kolei w piątek 22 kwietnia o godz. 12:00 z Rynku Nowomiejskiego wystartuje ekomarsz, którego uczestnicy – mieszkańcy miasta, głównie dzieci i młodzież - będą nagłaśniać globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań na rzecz ich rozwiązania. Pochód przejdzie ulicami zespołu staromiejskiego do fontanny Cosmopolis, gdzie spotka się z wojewódzkimi i miejskimi władzami samorządowymi. Wszystkich, którym sprawy naszej planety leżą na sercu zapraszamy do udziału w obchodach i przyłączenia się do manifestacji poparcia na rzecz Ziemi.

Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem „Na Ziemi toczy się Twój los. Postaw na Naszą Planetę”. Pochodowi towarzyszyć będzie dwumetrowa kula ziemska, którą uczestnicy toczyć będą ulicami miasta. Najważniejszym przesłaniem tego święta jest to, że niezależnie od narodowości, przynależności etnicznej, płci, wyznawanej wiary, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym domem. Musimy działać razem, musimy działać szybko, musimy działać zdecydowanie! Jest jeszcze czas aby zachować i chronić nasze zdrowie, nasze rodziny, nasze życie – przyszłość ludzkości.

Aby w pełni oddać przesłanie pochodu, każda klasa-grupa powinna przygotować i zaprezentować podczas przemarszu element wizualny (baner, plakat, tablice itp.) opatrzony hasłami związanymi z ekologią i ochroną środowiska. Klasy, które przygotują najciekawsze transparenty, otrzymają nagrody.

Organizacja obchodów Dnia Ziemi została powierzona Polskiemu Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Miasta Toruń. Partnerami są: Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski oraz Regionalna Agencja Poszanowania Energii i Środowiska w Toruniu.

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Ziemi można również śledzić na stronie: https://www.earthday.org/earth-day-2022/


Fot. Sławomir Kowalski