plakat ekospotkania
14.09.2021

Toruń sprząta!

Czas na doroczne wspólne sprzątanie Grodu Kopernika! W najbliższą sobotę, tj. 18 września, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, zaprasza na prawdziwą ekologiczną ucztę. A wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”, która ma uczulić mieszkańców na prawidłowe postępowanie z odpadami i zmusić do refleksji nad wciąż rosnącą górą wytwarzanych przez nas śmieci. Warsztaty ekologiczne, „odpadowe” pogadanki na stoisku WGK, quizy i zabawy o tematyce prośrodowiskowej – to tylko niektóre atrakcje, czekające na przybyłych gości.

W godzinach 10.00-14:00 toruński Rynek Nowomiejski zamieni się w „zielona planetę”. To tutaj bowiem będzie trwało ekologiczne świętowanie. Jakich atrakcji mogą spodziewać się uczestnicy tego wydarzenia? Przede wszystkim będzie to okazja, by spotkać się z pracownikami WGK na naszym stoisku i dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów. Nasi rozmówcy nie tylko otrzymają od nas niezbędną dawkę wiedzy i informacji, ale również będą mogli zaopatrzyć się w dostępne na stoisku WGK ulotki i foldery na temat gospodarowania odpadami, a także ekologiczne upominki. Nie uciekamy też od problemów – będzie można do nas zgłaszać wszystkie kłopotliwe kwestie związane z funkcjonującym systemem: od złożenia deklaracji, przez konieczność prowadzenia segregacji i naliczania kar, aż po problemy z nieterminowym wywozem śmieci czy zgłoszenie „dzikich wysypisk” na terenie miasta.

Edukacja ekologiczna i mnóstwo konkursowych ekoatrakcji czeka mieszkańców także na dwóch innych stoiskach: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania oraz Nadleśnictwa Dobrzejewice z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Wisienką na torcie będzie z pewnością pokaz pojazdów komunalnych – każdy będzie mógł z bliska zobaczyć śmieciarki i inne auta, które służą utrzymaniu czystości w naszym mieście. Natomiast na tych, którzy zechcą „zazielenić” swoje otoczenie, czekają sadzonki roślin.

Każdy, komu bliski jest temat czystości wokół nas oraz właściwe postępowanie z odpadami komunalnymi – niech czuje się zaproszony na to wydarzenie! Do zobaczenia na Rynku Nowomiejskim!