Rozdanie nagród w konkursie
24.06.2021

Zebrali makulaturę - otrzymali nagrody

Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.

- Wyniki czwartej edycji konkursu makulaturowego pokazują, jak uczennice i uczniowie toruńskich szkół oraz przedszkolaki potrafią myśleć odpowiedzialnie o środowisku naturalnym. Bardzo się cieszę, że mimo epidemii, mimo okresu istotnych ograniczeń i nauki zdalnej jednak tak dużo młodych ludzi wzięło udział w zbiórce – powiedział prezydent Michał Zaleski.

W roku szkolnym 2020/2021 w akcji zbierania makulatury wzięło udział blisko 13 tys. młodych torunianek i torunian z 35 placówek edukacyjnych (w tym 4 placówek niepublicznych): 15 przedszkoli, 14 szkól podstawowych i 6 szkól ponadpodstawowych. Łącznie od 1 grudnia 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku zebrano w nich 257,33 ton papieru i tektury.

Do zwycięskich szkół trafiły nagrody – symboliczne czeki – o wartości blisko 200 tys. zł. Wręczenie odbyło się w dniu 23 czerwca 2021 r. na scenie na Rynku Staromiejskim. Uroczystość połączona została z piknikiem ekologicznym, podczas którego swoje stoiska mieli: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Lasy Państwowe. Działał także punkt wymiany przyniesionej makulatury na sadzonki drzew. W uroczystości udział wziął chór ze Szkoły Podstawowej nr 14, który wykonał piosenki o tematyce ekologicznej.

 

 

 

 

Zobacz relację z wręczenia nagród

Wzorem roku 2020 zrezygnowano z podziału na przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – był jedna wspólna rywalizacja. Miejsce zajęte w konkursie uzależnione było od ogólnej masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej (nagrodzonych zostaje 5 placówek, które zebrały najwięcej tego surowca) oraz masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej w przeliczeniu na 1 ucznia tej placówki (nagrodzonych zostaje 20 placówek). Nagrody finansowe otrzymane w konkursie mogą być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia sal lekcyjnych w zwycięskiej placówce. Poza otrzymaną nagrodą finansową dyrektor placówki, która uzyskała tytuł laureata konkursu ma prawo wskazania do 10 uczniów, którzy w sposób najbardziej aktywny uczestniczyli w zbiórce papieru. Uczniowie ci otrzymają nagrodę w postaci bonu upominkowego o minimalnej wartości 50,0 zł.

W kończącym się roku szkolnym najwięcej makulatury zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 – aż 33.300 kg. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Jana Pawła II (31.340 kg), na trzecim SP nr 3 (22.800 kg), a dalej: SP nr 24 (18.314 kg) i SP nr 35 (16.300 kg).

W przeliczeniu na jednego ucznia najlepsze okazało się Przedszkole Miejskie nr 3 (85,3 kg/os.), drugie miejsce należy do Przedszkola Niepublicznego Bim-Bam-Bino (73,7 kg/os.), a trzecie do SP nr 4 (65,4 kg/os.) – przejdź do szczegółowych wyników konkursu.

Jak zapowiedział prezydent Michał Zaleski, po wakacjach ogłoszona zostanie kolejna edycja tego konkursu.

 

 

Autor: Magdalena Winiarska

Fot. Wojtek Szabelski