Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
02.06.2022

Zielony piknik w parku

W ramach obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w niedzielę 5 czerwca 2022 r. w amfiteatrze w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu odbędzie się piknik z wieloma atrakcjami.

Początek pikniku jest zaplanowany na godz. 11:00 w amfiteatrze w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. W spokojnej weekendowej atmosferze będzie można podyskutować o problemach środowiska. Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji: grę terenową „Śladami zielonych stópek”, dla najmłodszych przedstawienie Teatru Lalek Pinokio pt.: „Zaczarowany Las”, warsztaty florystyczne, pszczelarskie i teatralne. O prognozowaniu pogody w dobie zmian klimatycznych opowie klimatolog Rafał Maszewski, twórca portalu pogodawtoruniu.pl, będzie także działała Akademia bezpiecznej jazdy hulajnogą elektryczną. Ponadto na stoiskach informacyjnych partnerów dowiedzieć się będzie można m.in. jak uzyskać dofinansowanie do ekologicznych inwestycji, jak dbać o zasoby naturalne, jak postępować z odpadami i gdzie w okolicy czeka na nas nieskażona natura.

Dla uczestników przygotowano upominki, sadzonki drzew, nasiona roślin miododajnych i kwiatów łąkowych.

Program:
11:00-15:00 - edukacja ekologiczna na stoiskach partnerów, akademia bezpiecznej jazdy hulajnogą elektryczną (Bolt i Lime), warsztaty florystyczne (CKU) i pszczelarskie (Pszczele Cuda)
11:00-12:00 - zapisy drużyn (1-5os.) do gry terenowej „Śladami zielonych stópek”. Zakończenie gry o godz. 13:00, podsumowanie o godz. 13:15
13:00 - Pogoda od kuchni - spotkanie z klimatologiem Rafałem Maszewskim, twórcą portalu pogodawtoruniu.pl,
13:30 - spektakl Teatru Lalek Pinokio „Zaczarowany las", warsztaty teatralne

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń

Partnerzy: MPO Toruń, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Centrum Ogrodnicze Torseed, CKU w Toruniu,  Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, Polski Klub Ekologiczny, Straż Miejska, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Pszczele Cuda, pogodawtoruniu.pl, BikeCafe, Teatr Lalek Pinokio, Bolt, Lime
 
Tylko jedna Ziemia – Only one Earth – to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Święto to, rokrocznie obchodzone 5 czerwca w ponad 100 krajach, ustanowiono pół wieku temu. Już wtedy Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dostrzegło destrukcyjny wpływ człowieka na środowisko. Obawy te w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat potwierdziły się, a rozmiar globalnych zagrożeń, przed którymi świat stoi obecnie sprawia, że nikt nie powinien pozostać obojętny.

 

Plakat wydarzenia