Uczniowie sprzątają Toruń
17.09.2021

Dzieci sprzątały świat z prezydentem

Torunia nie mogło zabraknąć w 28. akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. 17 września 2021 r. prezydent Michał Zaleski z grupą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 porządkował teren zieleni otaczający placówkę.

Około 50-osobowa grupa uczniów, wyposażona w plastikowe worki i rękawice, udała się wraz z nauczycielami na łąki za szkołą wzdłuż ul. Olsztyńskiej oraz okolicę. Towarzyszył im, na zaproszenie szkolnej społeczności, prezydent Torunia Michał Zaleski. Włodarz miasta co roku chętnie rusza w teren, by dawać najmłodszym torunianom przykład i zachęcać do dbania o środowisko.

W ciągu godziny spory teren został oczyszczony z papierów, butelek, niedopałków papierosów i innych odpadów. Znaleziono nawet ogromną oponę należącą zapewne do samochodu ciężarowego. Rezolutne maluchy doskonale wiedziały, jaki jest cel akcji – uczyły się tego od najmłodszych lat na lekcjach poświęconych ekologii.

- Dzieci same powiedziały nam dzisiaj, co jest najważniejsze: nie wolno śmiecić! Nie wolno wyrzucać śmieci byle gdzie i byle jak, bo to powoduje później konieczność sprzątaniamówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jedna z dziewczynek powiedziała przed chwilą: jak dorośli zobaczą, że małe dzieci muszą po nich sprzątać, to przestaną śmiecić. I to jest chyba sedno tej akcji.

Rękawice i worki do zbierania odpadów zapewnił Wydział Gospodarki Komunalnej. Każdy uczeń  biorący udział w sprzątaniu otrzymał też niespodziankę - plan lekcji z motywami ekologicznymi. Warto przypomnieć, że w IV edycji miejskiego konkursu „Zbieramy makulaturę” w latach 2020/2021 Szkoła Podstawowa nr 31 zajęła jedenaste miejsce na 35 biorących udział szkół pod względem ilości zebranej makulatury – łącznie 7460 kg zebranego surowca przy 310 uczniach dało wynik 24 kg/ucznia. Placówka otrzymała za to nagrodę finansową w wysokości 7500 zł z przeznaczeniem na zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia sal lekcyjnych.

- W naszej szkole prężnie działa zespół ds. promocji zdrowia i ochrony środowiska, który organizuje wiele imprez o takim charakterze. Dzisiaj mamy akcję „Sprzątania świata” pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”, która jest znakomitą okazją dla dzieci z klas pierwszych i drugich do nauki ekologii - mówił Adam Orgacki, dyrektor SP nr 31 im. gen. Józefa Hallera.

Jak przypomniał prezydent Torunia, już 1 października 2021 r. rusza kolejna edycja konkursu "Zbieramy makulaturę i nie tylko - Ekokonkurs". Uczestnicy jak zawsze będą mieli za zadanie zbierać makulaturę, puszki aluminiowe, nakrętki oraz elektrośmieci . Na zwycięskie placówki czekają wysokie nagrody finansowe – do 15 tys. zł. Dodatkowo dla 10 uczniów z każdej szkoły laureatki przewidziano nagrody po 100 zł, a dla szkolnych koordynatorów – nagrody po 300 zł. Dokładny regulamin rywalizacji poznamy pod koniec września. Wiadomo już, że w konkursie pojawi się nowa kategoria - edukacja ekologiczna.

 

Autor: Małgorzta Litwin

Zdjęcia: Adam Kowalski