Pojazdy MPO Toruń
20.09.2021

Ekospotkanie na Rynku Nowomiejskim

W ramach finału ogólnoposkiej akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2021" na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.

W sobotę 18 września 2021 r. Rynek Nowomiejski zmienił się w „zieloną planetę” dzięki organizatorom wydarzenia, którym byli Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Pomimo deszczowej pogody mieszkańcy chętnie i licznie wzięli udział m.in. w warsztatach ekologicznych, konkursach wiedzy o segregacji odpadów i innych zabawach o tematyce prośrodowiskowej. Swoje stanowiska miało także Nadleśnictwo Dobrzejewice. Dla tych, którzy chcą zazieleniać swoje otoczenie, przygotowane były sadzonki roślin.

Przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej na specjalnie przygotowanym stoisku dzielili się informacjami na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów. Swoje stanowisko informacyjno-konsultacyjno-edukacyjne miał także Wydział Środowiska i Ekologii UMT. Tam mieszkańcy zdobywali informacje dotyczące Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze", zasad udzielania dofinansowania ze środków Gminy Miasta Toruń kosztów likwidacji źródeł niskiej emisji tzw. "kopciuchów" oraz zasad wypełniania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków o wykorzystywanych źródłach ciepła (CEEB).

Jak co roku szczególnym zainteresowaniem, szczególnie ze strony najmłodszych, cieszył się pokaz pojazdów komunalnych. Chętni mogli nawet zasiąść za kierownicą np. śmieciarki.

Akcja odbywa się w Polsce już po raz dwudziesty ósmy. To inicjatywa obecna w ponad 40 krajach, a włącza się w nią rokrocznie blisko 40 mln wolontariuszy. Ma ona uczulić mieszkańców na prawidłowe postępowanie z odpadami i skłonić do refleksji nad wciąż rosnącą górą wytwarzanych przez nas śmieci.

Autor: Magdalena Winiarska

Fot. Adam Zakrzewski

Pojazdy MPO na Rynku Nowomiejskim

Stoisko Wydziału Gospodarki Komunalnej

Stoisko MPO Toruń