Kroki do zgłoszenia odbioru elektrośmieci
10.02.2022

Nowa usługa – formularz dla elektroodpadów

Pojawia się nowy wygodny sposób na właściwe pozbycie się elektroodpadów z naszych gospodarstw domowych. Pięć prostych kroków wystarczy, by szybko i w sposób bezpieczny dla środowiska oddać elektryczne śmieci. Masz w domu zepsutą pralkę, nieużywaną lodówkę albo uszkodzony piekarnik? Wejdź na stronę Elektryczne Śmieci, wypełnij formularz, przekaż sprzęt do recyklingu i zostań przyjacielem pszczół.

Usługę uruchamiają partnerzy naszego miasta w dziedzinie gospodarki odpadami - Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz firma MB Recycling. Skierowana jest ona do osób fizycznych i stanowi dopełnienie całego systemu, który opiera się na czerwonych pojemnikach oraz odbiorach domowych zgłaszanych poprzez infolinię w ramach ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci (Toruń przystąpił do tego projektu).

Kilka kroków do zamówienia

Aby skorzystać z formularza należy udać się na stronę: elektrycznesmieci.pl

W formularzu należy podać kod pocztowy oraz zaznaczyć rodzaj sprzętu, który chcemy oddać. Może to być duży sprzęt jak pralka, suszarka, lodówka czy telewizor. Gdy wybierzemy np. lodówkę, kolejnym krokiem będzie podanie informacji czy sprzęt jest sprawny oraz czy jego wielkość przekracza 1 m. Uzupełnione dane wystarczy potwierdzić. Następnie, należy podać adres odbioru i dane do kontaktu. Gdy wszystkie informacje zostaną zapisane, potwierdzenie złożenia zamówienia otrzymamy mailowo. Następny etap, to przygotowanie sprzętu do oddania – w umówionym terminie dwie osoby odbiorą duże AGD i przekażą do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Koszt usługi logistycznej niezależnie od ilości oddawanego sprzętu i lokalizacji wynosi 35 zł.

Mały sprzęt w roli głównej

Formularz umożliwia także oddanie małego sprzętu np. komputera, drukarki, tonera, telefonu czy sprzętu IT o niewielkich rozmiarach. Wówczas system, na bazie wskazanej lokalizacji pokaże nam mapę z najbliższymi czerwonymi pojemnikami, do których powinny trafiać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm. „W drodze do pracy, szkoły, sklepu możemy oddać zużyty mały sprzęt niejako „przy okazji”. Jest to rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy w swoich mieszkaniach i domach mają najróżniejsze nieużywane, zepsute sprzęty na prąd i baterie” – mówi Robert Magolon z MB Recycling, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Lokalizację czerwonych pojemników do zbierania elektroodpadów można łatwo odnaleźć na naszej ekomapie systemu.

Recykling i pszczoły

Przekazując elektryczne śmieci do recyklingu, wspieramy jedne z najpożyteczniejszych owadów zapylających. Z części odzyskanych materiałów powstają unikatowe ule z recyklingu. Ich pomysłodawcą jest grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz. Pasieki z recyklingu stanęły już w wielu miastach w całej Polsce np. w Częstochowie, Krośnie, Wałbrzychu, Zamościu, Świdniku, Bytomiu i Kielcach. W sumie w pasiekach z recyklingu mieszka obecnie 1,5 miliona pszczół. Z przekazanych do recyklingu elektrycznych śmieci powstaną kolejne ule, w których zamieszkają pszczoły krainki.