Plakat RePaczka
30.11.2021

RePaczka - nowy sposób na elektroodpady

Pojawiają się nowe możliwości dla wszystkich, którzy chcą pozbyć sie niepotrzebnego sprzętu elektronicznego. Wydział Gospodarki Komunalnej przedstawia nowy program, który uruchomiły Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz InPost - RePaczka.

Kupujemy coraz więcej i chętniej. Nowe modele telefonów, aparatów fotograficznych, laptopów, tabletów... Lubimy korzystać z osiągnięć technologii. A co zrobić ze starym sprzętem, który jeszcze działa, ale nie jest już potrzebny? Zapakuj i wyślij przez paczkomat.

Chociaż sprzętów nam ciągle przybywa, to trudno się pozbyć dawno zapomnianych przez dzieci zabawek elektronicznych, niepraktycznych dekoderów, nieużywanych telefonów czy aparatów fotograficznych. Gromadzone w domach i mieszkaniach przez miesiące, a czasem nawet lata, zagracają przestrzeń. Warto więc dać im drugie życie. W ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz InPost można całkowicie bezpłatnie wysłać niepotrzebne już sprzęty za pomocą paczkomatu. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://re-paczka.pl/ i nadać bez żadnych dodatkowych warunków i opłat. Można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłany sprzęt może być ponownie wykorzystany zgodnie z zasadami reuse.

„Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy” - podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Gdy w RePaczce znajdą się sprzęty, których serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi. „Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne” – dodaje.

RePaczka to proste, wygodne i ekologiczne rozwiązanie dostępne dla każdego. Łatwo jest być eko i żyć w duchu zero waste.

Po szczegółowe informacje na temat tego ciekawego rozwiązania odsyłamy Państwa na stronę: https://re-paczka.pl/