Czekamy na Wasze bioodpady!
Jesień to czas „nadprogramowej” produkcji bioodpadów, zwłaszcza tych z grupy zielonych, czyli opadłych z drzew i krzewów liści, przekwitniętych kwiatów, części roślin, wysuszonych traw. O tej porze roku zarówno mieszkańcy, jak i zarządzający terenami zieleni w Toruniu mają pełne ręce roboty – trzeba bowiem nie tylko uprzątnąć nadmiar odpadów zielonych, ale także pozbyć się ich w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Gmina Miasta Toruń.
- Już od kilku lat oferujemy regularny wywóz odpadów zielonych w kontenerach lub workach, gromadzonych oprócz bioodpadów z boksów śmietnikowych. Usługa ta jest realizowana przez toruńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, w ramach umowy z Gminą Miasta Toruń – mówi Joanna Pepłowska – Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami UM Toruń – Dlatego przypominamy o możliwości przekazania odpadów zielonych, pochodzących z pielęgnacji terenów zieleni, leżących w granicach nieruchomości zamieszkanych w zabudowie wielorodzinnej.
Warto zatem już dzisiaj zaplanować jesienną pielęgnację terenów zieleni, aby odpowiednio wcześnie zgłosić odbiór bioodpadów operatorowi. Z pewnością usprawni to świadczenie tej usługi przez MPO, a dodatkowo zachęci innych do korzystania z tego dedykowanego zarządcom rozwiązania. Wystarczy pamiętać o kilku elementach:
- z nieruchomości wielorodzinnych odpady odbierane są do 30 listopada,
- kontenery, pojemniki lub worki zostaną dostarczane na teren nieruchomości w ciągu 7 dni od zgłoszenia takiego zapotrzebowania (nie częściej niż raz w miesiącu),
- odpady zielone zostaną wywiezione do 7 dni od daty wyposażenia nieruchomości w pojemniki lub worki lub do 24 godzin od momentu wstawienia tam kontenerów.
Do końca sezonu MPO Sp. z o.o. będzie starało się odebrać każdą ilość zgromadzonych i zgłoszonych bioodpadów.
Frakcja bioodpadów, zebrana i przekazana do recyklingu lub ponownego użycia – nabiera w ostatnim czasie coraz większego znaczenia w zakresie osiągania przez Gminę wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Z tego powodu tak istotna staje się zbiórka tego typu odpadów – i to na szeroką skalę. – Dlatego z informacją o konieczności prowadzenia segregacji bioodpadów chcemy dotrzeć do możliwie szerokiej rzeszy mieszkańców Torunia. Ruszyła już kampania promująca zbiórkę bioodpadów. Ten ważny przekaz trafia do torunian za pośrednictwem m.in. spotów w lokalnej telewizji, informacji w social mediach czy za sprawą plakatów i pism kierowanych do zarządców nieruchomości wielolokalowych.
Obowiązująca w mieście selektywna zbiórka odpadów zakłada osobne wydzielanie bioodpadów. Są one gromadzone przez mieszkańców w brązowych pojemnikach. Co istotne, odpady te należy wrzucać luzem, bez foliówek. W przeciwnym wypadku uniemożliwi to ich dalsze, właściwe przetwarzanie i uzyskanie dobrego jakościowo nawozu. Pamiętajmy, że w odpadach, które wytwarzamy w naszych domach i ogrodach, może znajdować ok. 35% odpadów organicznych. Dzięki ich właściwemu zagospodarowaniu, w tym także przydomowemu kompostowaniu, możemy przywrócić ziemi jej życiodajne właściwości, jednocześnie ucząc się szacunku do naturalnych procesów, jakie przebiegają w środowisku. Dlatego zachęcamy, by ten naturalny recykling odbywał się w każdym ogrodzie, przestając być domeną głównie zapalonych działkowców.
Jesienna kampania promująca zbiórkę bioodpadów będzie miała także swoje praktyczne następstwa. Już niebawem rozpocznie się pilotażowa akcja dostarczania mieszkańcom budynków wielorodzinnych biodegradowalnych worków do domowego gromadzenia bioodpadów. Z kolei począwszy od przyszłego roku worki takie będą szerzej przekazywane zarządcom nieruchomości przez Operatora systemu.